Atakująca układ odpornosciowy żółtaczka immunologiczna powoduje marskość wątroby Engerix cena

Astmatycy często zastanawiają się czy poszczególne używki są wskazane. Tak jak znana jest szkodliwość papierosów na ich oskrzela, tak w przypadku alkoholu, kawy lub herbaty pojawiają się wątpliwości. Dotyczą one również ilości spożywanych używek oraz ich dawek. Dotyczy to przede wszystkim kawy. Jest ona bowiem znana z właściwości alergizujących, które choć pojawiają się bardzo rzadko, mogą spowodować niekorzystne dolegliwości. U niektórych spożycie kawy powoduje pokrzywkę. Zaobserwowano, że najczęściej dotyczy to astmy zawodowej.

W przypadku astmy, kawa wykazuje jednak zupełnie inne działania. Wielu naukowców jest zgodnych co do tego, że astmatycy powinni nawet wypijać kawę. Związane jest to z właściwościami tego napoju. Zaobserwowano, że spożywanie nawet jednej filiżanki kawy, może zmniejszyć ryzyko nie tylko napadów astmy, ale również zachorowania na nią.

Korzystne oddziaływanie kawy występuje po ok. dwóch godzinach od jej spożycia. Efekty jej działania mijają zazwyczaj po czterech godzinach. Dlaczego kawa jest pomocna w astmie? Przede wszystkim ogranicza niektóre czynniki, które przyczyniają się do skurczu oskrzeli. Hamuje głównie wydzielanie histaminy, która odpowiada za powstanie reakcji alergicznych.