Dlaczego palacze chorują na astmę?

Żółtaczka to inaczej wirusowe zapalenie watroby typu b powodujące zmianę koloru skóry na żółty wsytępująca u ludzi żółtaczka wirusowa przenosi się drogą kropelkową

Palenie papierosów wywołuje wiele chorób, spośród których najczęściej występują różne typy nowotworów. Najbardziej znany jest rak płuc, jednak papierosy przyczyniają się także do rozwoju nowotworów krtani, jamy ustnej czy gardła. Zachorowalność na te choroby jest coraz wyższa. Ponadto papierosy są jednym z głównych czynników zachorowań na astmę.

Długotrwałe palenie papierosów prowadzi do przewlekłego zapalenia oskrzeli. Objawia się ono charakterystycznym kaszlem palacza. Dym papierosowy po przedostaniu się do oskrzeli, wywołuje ich podrażnienie. Śluz zaczyna być produkowany w coraz większej ilości i na skutek zmian w oskrzelach, są trudności z jego systematycznym usuwaniem. Z tego powodu palacze zaczynają kaszleć, dzięki czemu mogą przynajmniej częściowo pozbyć się zalegającego śluzu. W przypadku osoby niepalącej, taką funkcję w organizmie pełnią rzęski. Substancje zawarte w dymie tytoniowym, powodują jednak zaburzenie ich funkcji. Często są też one zatapiane przez stale zwiększającą się ilość śluzu. Dodatkowo powoduje on zapalenie oskrzeli, ponieważ jest znacznie bardziej podatny na infekcje oraz zakażenia.

Wszystkie te zmiany w obrębie płuc powodują, że palacze skarżą się na duszności i napadowy kaszel. W takiej sytuacji często niezbędne jest stosowanie leków, które jednak stopniowo mają mniejszą skuteczność. Spowodowane jest to negatywnym oddziaływaniem papierosów na zażywane farmaceutyki.

żółtaczka występuje częściej u dzieci karmionych piersią, zobacz dlaczego Avamys ulotka