Na czym polega astma?

duodart 0,5 Sebidin

Astma jest jedną z najczęściej występujących chorób układu oddechowego. Chorobę wywołuje stan zapalny, który zazwyczaj rozwija się w oskrzelach. Astma jest chorobą przewlekłą, a jej objawy mogą się pojawić niemal w każdej chwili. Dotyczy to przede wszystkim astmatyków, którzy narażeni są na długotrwałą ekspozycję na alergeny. Do charakterystycznych objawów astmy zalicza się m.in. świszczący oddech, napadowy kaszel czy duszności.

Wyróżnia się kilka rodzajów choroby. Jedną z nich jest astma wysiłkowa. U chorych napady astmy pojawiają się na krótko po zakończeniu wysiłku fizycznego. Z tego powodu, często u astmatyków panuje błędne przekonanie, że sport jest niedozwolony w przypadku ich choroby. Tymczasem każdy inaczej reaguje na różną intensywność wysiłku fizycznego.

Astma zawodowa ujawnia się podczas wykonywania określonych obowiązków. Na ten typ astmy chorują zazwyczaj fryzjerzy, hodowcy zwierząt, malarze czy pielęgniarki. Powodem występowania u nich napadów choroby są alergeny obecne w miejscu pracy.

Astma oskrzelowa jest jedną z najczęściej diagnozowanych rodzajów tej choroby. Polega na okresowym skurczu oskrzeli. U astmatyków zazwyczaj wykrywa się także nadwrażliwość oskrzeli. Postacią tej astmy jest astma atopowa, która najczęściej jest wywoływana przez określone alergeny np. wziewne. Dotyczy to przede wszystkim roztoczy kurzu domowego, które podrażniają drogi oddechowe, wywołując jednoczesny napad astmy.