Wpływ marihuany na astmę

Engerix b zastanawia cię pytanie: żółtaczka a ciąża? zobacz sama!

Marihuana powszechnie znana jest ze swoich właściwości leczniczych. Zauważono, że korzystnie działa w niektórych jednostkach chorobowych, takich jak jaskra czy stwardnienie rozsiane. Wykazuje także wiele innych oddziaływań, jak np. poprawa nastroju.

Część naukowców uważała, że marihuana może być pomocna w leczeniu astmy, gdyż jej stosowanie przyczynia się do rozszerzenia oskrzeli. Objawy astmy wywołane są przez skurcz oskrzeli, dlatego sądzono, że leczenie z zastosowaniem marihuany będzie dla chorego korzystne. Tymczasem dostrzeżono, że posiada podwójne działanie. Z jednej strony działa rozkurczająco, ale z drugiej może przyczyniać się do napadu kaszlu. Spowodowane jest to substancjami obecnymi w marihuanie. Z tego powodu, wykorzystanie tej rośliny w leczeniu astmy jest bardzo ograniczone.

Na potwierdzenie tych tez naukowcy przeprowadzili kilka badań na zwierzętach. Zaobserwowano, że w momencie skurczu oskrzeli, poszczególne związki zawarte w marihuanie ograniczają działanie związków drażniących, dzięki czemu kaszel nie występuje. Jednakże gdy mięśnie oskrzeli rozkurczają się, te same związki mogą wywoływać kaszel.