Betnovate Maść dla każdego do kupienia w każdej aptece

Astma jest specyficzną chorobą, w której uszkodzeniu ulegają poszczególne fragmenty dróg oddechowych. Dotyczy to przede wszystkim oskrzeli, ponieważ nabłonek je wyścielający w wyniku rozwoju choroby, odsłania głębiej położone warstwy. W ten sposób astmatycy są bardziej narażeni na szkodliwe działanie dymu tytoniowego, niż osoby zdrowe.

Dym tytoniowy zawiera wiele substancji szkodliwych, które działają drażniąco na drogi oddechowe. Substancje smoliste stopniowo osadzają się w płucach i oskrzelach, mogąc z czasem spowodować rozwój nowotworu. Palenie papierosów zwiększa u astmatyków nadreaktywność oskrzeli, które ulegają jeszcze bardziej nasilonym skurczom. To powoduje wystąpienie charakterystycznych objawów. Papierosy są zatem bezwzględnie zakazane w astmie. Istnieje jednakże ryzyko palenia biernego. Przebywanie w zadymionych pomieszczeniach działa na astmatyków tak samo, jak palenie papierosów.

Astmatycy powinni zatem unikać miejsc, w których palenie jest dozwolone. Dzięki temu ograniczają możliwość wystąpienia napadów choroby.