Kto choruje na astmę?

Altargo cena żółtaczka występująca u noworodków karmionych piersią nazywa się żółtaczką fizjologiczną

Astma może dotyczyć każdego człowieka. Pojawia się w każdym wieku, jednak najczęściej obserwuje się ją u małych dzieci. Choroba wymaga regularnego zażywania leków, zwłaszcza w przypadku jej napadów. Ważna jest również modyfikacja stylu życia.

Jeżeli jeden z rodziców choruje na astmę, zwiększa się szansa jej wystąpienia u dziecka. Nie jest to jednak regułą, bowiem w określonym stopniu można chorobie zapobiegać. Z tego powodu lekarze jako jeden z czynników zwiększających ryzyko zachorowania, wymieniają predyspozycje genetyczne. Astma może się także rozwinąć u osób, które wykazują poszczególne reakcje alergiczne, np. katar sienny. Narażone są również ci, którzy ulegają długotrwałej ekspozycji na alergeny. Jednym z najczęstszych czynników uczulających i wywołującym astmę lub jej objawy, są roztocza kurzu domowego. Równie niebezpieczne są pyłki roślin, które w wysokim stężeniu obecne są w powietrzu. Skłonność do nadmiernego kurczenia się oskrzeli, to kolejny czynnik sprzyjający astmie. Dolegliwość ta nazywana jest także nadreaktywnością oskrzeli. Zazwyczaj dochodzi do niej w wyniku działania niekorzystnych bodźców, takich jak np. zimne powietrze.

Przed astmą mogą uchronić poszczególne czynniki osobnicze. U osób otyłych, choroba jest znacznie częściej diagnozowana, niż w przypadku osób o normalnej masie ciała. Również warto unikać wszelkich środków, które działają drażniąco na drogi oddechowe. Do nich zalicza się np. dym papierosowy czy ekspozycja na zanieczyszczone powietrze.